Три сделки с над 1,4 млн. акции на „Сирма Груп Холдинг“ АД, една от които за пакет от почти 1,399 млн. акции, формираха три четвърти от оборота на Българската фондова борса (БФБ) в сряда.
Сделките с книжата на дружеството донесоха над 994,1 хил. лв., след като то обяви, че започва да изплаща междинния дивидент за първата половина на 2022 г. от 20 февруари. Акциите на компанията поскъпнаха с 2,82%, което е най-силният ръст от всички акции, търгувани в SOFIX.
От всички търгувани акции тези на „Сирма Груп Холдинг“ са на четвърто място по ръст.
Дивидентът беше гласуван от акционерите на общо събрание, което се проведе на 10 януари.
Дружеството обяви още в края на септември 2023 г., че възнамерява да плати междинен дивидент за първото полугодие на 2022 г. Комисията за финансов надзор (КФН) обаче забрани гласуването на точката на предвиденото за целта извънредно общо събрание и поиска от дружеството първо да промени устава си, като впише там възможността за изплащането на междинни дивиденти. Промяната на устава беше направена на извънредно общо събрание на акционерите на компанията през ноември.
Дивидентът е в размер на 0,015 лв. бруто на акция, или общо малко под 890 хил. лв.
В рамките на сесията на БФБ само индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT отчете ръст – 0,19% до 187,01 пункта. Основният индекс SOFIX спадна с 0,14% до 614,45 пункта, BGBX40 се понижи с 0,09% до 141,54 пункта, а BGTR30 – с 0,1% до 743,02 пункта.
Сред печелившите акции от SOFIX се наредиха „Адванс Терафонд“ с ръст от 0,91%, „Химимпорт“ с 0,75% и „Централна кооперативна банка“ с 0,61%. Същевременно „Холдинг Варна“ е най-губещото дружество от основния индекс в сесията, със спад от 1,83%, следвано от „Първа инвестиционна банка“ с понижение от 1,67% и „Доверие Обединен Холдинг“ с 1,21%.
От BGBX40 най-силно поскъпнаха акциите на „Алкомет“ – с 3,77%, следвани от „ЕМКА“ с ръст от 3,64%. Акциите са и най-силно поскъпващите от всички търгувани в сесията.
„ФеърПлей Пропъртис“ АДСИЦ е най-губещата акция от BGBX40, със спад от 9,64%. Компанията е на второ място по спад от всички търгувани в сесията след „Адванс Екуити Холдинг“ със спад от 28,57% след 1 сделка с 920 акции. Дружеството е в процес на ликвидация.
Освен „Сирма Груп Холдинг“, само акциите на „Градус“ преминаха прага от 100 хил. лв. оборот. Дружеството е на второ място със 143,1 хил. лв. оборот.
Най-ликвидната акция в сесията е „Доверие Обединен Холдинг“ с 25 сделки, следвана от „ЕМКА“ с 11 сделки и БФБ-София и „Централна кооперативна банка“ с по 10.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа!


Много българи излетяха в Космоса с акциите на "Спейс Екс", но скоро ще се приземят
Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Гърция и Турция в нов спор за тръби към България
Н. Митева: Липсва основополагащ обществен консенсус в образованието
Станишевски: Хората в Европа искат да работят за амбициозни компании
Станишевски: Искаме ElevenLabs да е глобална
България може да играе важна роля в ЕС с добива си на основни метали
Състоянията на най-богатите в света нарастват с рекордните $336 млрд. за един ден
Audi възроди A6 allroad, за да се бори със скучните SUV
Джейсън Стейтъм добави още една легенда към колекцията си
Porsche патентова двигател 3 в 1
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
Шаламанов: Не бива да се поддаваме на провокациите на Северна Македония
7 модни тенденции за лято 2026
Мая Манолова: Високите цени са удар по джоба, хората са разочаровани
Защо ядреното възпиране вече е мит?